PPP 2.11.

V pátek druhého, na Dušičky, uplynulo 43 let od brutální vraždy Piera Paola Pasoliniho.

Pasolini byl nadán mimořádně pronikavým vhledem do podstaty společenského a politického dění a schopností nesmlouvavě radikálně jít až na dřeň problémů a natvrdo pojmenovávat mnohé nepříjemné skutečnosti, bez ohledu na jejich umístění na politickém či ideovém spektru, padni komu padni, a z pozic v podstatě hluboce etických tvrdě kritizovat mnohé posvátné krávy moderní tzv. svobodné společnosti. Připomeňme například jeho kritiku studentských aktérů bouří v šedesátém osmém jako rebelujících privilegovaných maloburžoazních dětiček, jeho postoj k otázce potratů, jeho důsledné připomínání hodnot, jeho upozorňování na všepožírající plíživou totalitu konzumní společnosti, kdy už je pak úplně jedno, jakou formu má momentální politická moc či systém, jeho pozorování fašismu a antifašismu coby jen dvou různých formálních masek na víceméně zcela zaměnitelných duševních strukturách, a podobně..

Nedávno vyšel dotisk českého výboru z dvou svazků Pasoliniho esejů a článků (Korzárské spisy, Luteránské listy) – ‘Zuřivý vzdor’. (doporučujeme pod tím linkem věnovat pozornost hned té první čtenářské recenzi od nicku ‘Timonel’ – velmi informovaný, mimořádně kvalitní text).

Vzhledem k opětovné dostupnosti ‘Zuřivého vzdoru’ v češtině, kdy fakt stojí za to si to pořídit (podobně vřele doporučujeme i Pasoliniho starší beletristickou tvorbu, je to česky, v antikvariátech celkem k sehnání), tady dole následují aspoň italské originály celých Korzárských spisů a Luteránských listů:

Scritti corsari (1975)

Lettere luterane (1976)